Designing and Implementing Cisco Network Programmability v1.0 (NPDESI)

Wprowadzenie:

Szkolenie NPDESI (Designing and Implementing Cisco Network Programmability) jest absolutną nowością jakościową w portfolio autoryzowanych szkoleń Cisco. Automatyzacja, orkiestracja, programowalność, API, DevOps - te kierunki rozwoju architektur różnych obszarów współczesnego IT, nie ominęły również sieci jako takich. Będąc inżynierem zajmującym się sieciami Cisco, czy to na poziomie podstawowym (CCNA), czy nawet na poziomie eksperckim (CCIE/CCDE), niezależnie od posiadanej przez Ciebie wiedzy sieciowej, do tej pory specjalizowałaś/specjalizowałeś się w konfiguracji technologii i urządzeń sieciowych poprzez typowe interfejsy CLI (Command Line Interface) albo GUI. Stając ze swoją, choćby zaawansowaną, niemniej klasyczną wiedzą naprzeciwko wymaganiom stawianym przez nowe kierunki w IT, możesz jednakże poczuć się całkowicie bezradnie - hasła takie jak orkiestracja, RESTCONF czy SDN, dla Ciebie - "klasycznego" inżyniera sieciowego, mogą być całkowitą nowością.

Będąc świadomym konieczności "upgrade" każdego inżyniera sieciowego, Cisco opracowało unikalny kurs NPDESI, adresujący większość z wyżej wymienionych współczesnych zagadnień. Znajdziesz w nim prawie wszystko, o czym słyszałeś niewiele lub tylko hasłowo, ale czego nie byłeś w stanie zgłębić samodzielnie, bądź też nie miałeś na to wystarczającego czasu.

Opis:

Na kursie NPDESI przede wszystkim nauczysz się jak przestać konfigurować urządzenia sieciowe, a zacząć je programować, maksymalizując wykorzystanie skryptów i narzędzi programistycznych i zwiększając dzięki temu swoją efektywność w codziennych operacjach na sieci. Zaczynając od podstaw programowania sieciowego, włączając w to podstawy sieci w systemie Linux, oraz podstawy programowania w języku Python, szkolenie przechodzi do omawiania kolejnych interfejsów programistycznych, takich jak NETCONF, RESTCONF, czy REST API, wykorzystywanych w różnych urządzeniach sieciowych Cisco z systemami operacyjnymi IOS, NX-OS, IOS XE, IOS XR czy ASA.Nauczysz się również tworzyć opisy danych w języku modelowania YANG.Dowiesz się, co unikalnego dają narzędzia automatyzacji takie jak Ansible, Chef czy Puppet.Dużą część szkolenia zajmuje również przekazanie Ci filozofii SDN (Software Defined Networks) oraz działania kontrolerów Cisco APIC, APIC-EM oraz OSC (Open SDN Controller).Zostaną Ci również przedstawione metodologie tworzenia oprogramowania, takie jak Agile, filozofia DevOps oraz narzędzia do automatyzacji testowania.Nauczysz się korzystać z narzędzia git oraz repozytorium GitHub.

Należy zaznaczyć, iż szkolenie, mimo iż od strony praktycznej bazuje na urządzeniach Cisco, omawia w wiekszości technologie oraz protokoły otwarte - tak więc bardzo dużo wyniosą z niego również inżynierowie wyspecjalizowani w rozwiązaniach innych niż Cisco producentów.

Wymagania:

Rekomendowane, choć nie wymagane jest posiadanie ogólnej wiedzy na poziomie Cisco CCNP lub równoważnym, a także ogólna wiedza o programowaniu i koncepcjach programistycznych. Jako iż większość ćwiczeń praktycznych bazuje na programowaniu w Pythonie, zalecane choć nie wymagane jest posiadanie doświadczenia w programowaniu w tym języku, które można zdobyć samodzielnie, bądź też poprzez kursy takie jak Programming for Network Engineers (PRNE). Niezależnie od posiadanej wiedzy, pierwszy dzień kursu NPDESI zawiera wprowadzenie do programowania w języku Python, wystarczające do efektywnego uczestnictwa w pozostałej jego części.

Tematyka:

Część teoretyczna:


Laby, demonstracje i ćwiczenia praktyczne

Adnotacje:

Szkolenie NPDESI jest kursem tematycznie, jak i praktycznie bardzo intensywnym, pokrywającym wiele nowych koncepcji i zawierającym bardzo dużo laboratoryjych ćwiczeń praktycznych oraz demonstracji. Dlatego też, aby w pełni przekazać Ci całą wiedzę, musisz spodziewać się, iż codziennie spędzisz w Centrum Szkoleniowym Hector nieco więcej niż typowe dla innych szkoleń 8 godzin.

Kurs prowadzony jest w języku polskim, materiały dostępne są w języku angielskim.